Pohled dej každému, úsměv někomu, lásku jednomu...

Fjordský kůň

2. září 2007 v 11:30 | míša |  Koně
Historie a vznik -Tento původní skandinávský kůň se považuje za potomka tarpana. Hlavním střediskem jeho chovu je západní část Norska, význačné zejména fjordy, podle nichž kůň dostal jméno. Toto starobylé plemeno chovali již Vikingové jako válečné koně, jehož obrazy se zachovaly i na runových kamenech. S Vikingy se dostal do Velké Británie i na Island a značně ovlivnil tamní plemena. Dodnes je oblíbený v západní Evropě.
Vzhled - Je to nezaměnitelný typ, poměrně ušlechtilejší než jiní severští koně, má úhlednou širokou hlavu s rovným profilem a malýma ušima. Má obdélníkový formát, při výšce 132 až 145 cm je dlouhý asi 140 až 150 cm. Má krátký svalnatý krk, Téměř neznatelný kohoutek, zaoblený, dobře osvalený trup a široká prsa. Vynikající jsou krátké silné nohy s dobře utvářenými tvrdými kopyty. Typické je plavé zbarvení s výrazným úhořím pruhem na hřbetě a zebrování na nohách. Hříva a ocas jsou ve středním pásu černé, po stranách bílé, což je výjimečný znak. Aby dvoubarevná hříva vynikla, přistřihuje se stupňovitě. Fjordling je univerzální pracovní kůň, skromný, silný a výkonný. Osvědčil se v zemědělství i lesnictví, jako soumar i v zápřeži. Dobře chodí i pod sedlem, ačkoli má poněkud drobivý, nepříjemný chod. Je inteligentní a osvědčuje se v soutěžích. Má odvahu a v těžkém terénu vyniká obratností a jistým krokem. Užívá se k zlepšení pracovních schopností jiných plemen. V ČSR byl křížen s huculem (tzv. fjordhucul) pro lesní práce. Nyní se z Norska hojně vyváží.
Fotka se otevře v novém okně
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Janca Janca | E-mail | 12. ledna 2009 v 17:32 | Reagovat

Krasny!!!

   :-)

2 Semi Semi | E-mail | 9. ledna 2014 v 20:49 | Reagovat

TOHO KONĚ NA PŘEDPOSLEDNÍM OBRÁZKU VYMAŽ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!TO NENÍ FJORD!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Tys asi nikdy neviděla Fjorda vysvětli mi , když je Fjord primitivní plemeno, jak může mít bílí odznak na hlavě?????????????!!!!!!!!!! Jak můžeš prezrntovat chybné obrázky??????????, Jseš normální????????? Se první zamysli nad tím co děláš!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama